Uyku Apnesi Nedir?

Uyku Apnesi Nedir?
0

Uyku apnesi nedir, neden ve nasıl ortaya çıkar? Son derece ciddi, potansiyel olarak ölümcül bir durumdur. Bu durum yüzünden hastanelere gitmeyen insanlar yüzünden uyku apnesi hastalarının sayısı da çok fazladır. Uyku apnesi hemen hemen tüm yaş gruplarında görülür, ancak en sık erkeklerde görülür. Genellikle 50-55 yaş üstü erişkinlerde görülür.

  • uyku apnesi nedir, nasıl anlaşılır
  • Uyku apnesi tedavisi nedir
  • Uyku apnesi Video
  • Ameliyatsız uyku apnesi tedavisi
  • Uyku apnesi tedavi edilmezse ne olur
  • Uyku apnesi kendiliğinden geçer mi
  • Uyku apnesi ilaç tedavisi
  • Kilo ve uyku apnesi

Uyku apnesine neden olabilecek birçok farklı neden vardır, ancak en yaygın neden obstrüktif uyku apnesidir (OSA). Bu durum nasıl ortaya çıkıyor,  uyku sırasında üst solunum yolunun yumuşak dokusunun kendi üzerine çökmesinden kaynaklanır. Bu, boğazın daralmasına ve yumuşak damağın geriye doğru çökmesine, uyku sırasında tüm solunumun azalmasına ve hatta durmasına neden olur.

Uyku Apnesi Ciddiye Alınmalıdır

Uyku apnesi potansiyel olarak yaşamı tehdit eden bir durum olabilir. Hava yolu uyku sırasında çöktüğünde, kişiyi nefessiz bırakabilir. Bu durumun gece boyunca birkaç kez yaşanmasının bir sonucu olarak, hasta sabahları nefes darlığı yaşayabilir. Bu düzenli olarak gerçekleşirse, daha sonradan yaşamda ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir.

Uyku Apnesi Nasıl  İyileştirilir?

Uyku apnesi  belirtilerini azaltmak için  CPAP adı verilen bir cihaz kullanılır cihazı, gece boyunca hava yolunun açık kalmasına yardımcı olmak için kullanılabilir. Siz uyurken bir CPAP cihazı takılır ve dinlenme dönemlerinde hava yolunun açık kalmasına yardımcı olmak için basınçlı hava akışı sağlar. CPAP makinesi onlarca yıldır piyasada farklı üreticiler tarafından farklı özelliklerde üretiliyor ancak ünitenin tasarımındaki son gelişmeler onu daha da etkili hale getirdi.

Yumuşak damağın en önemli işlevlerinden biri yutmaya yardımcı olmasıdır. Gece boyunca boğaz kasları gevşeyip hava yolu genişlediğinde havayı dışarı üflemek nefes almaktan daha kolaydır. CPAP cihazı boğaz kaslarının tamamen gevşemesini engeller ve çeneyi kapalı tutarak açılmasına yardımcı olur. Uyku sırasında hava yolunu açar

Uyku Apnesi Neden Olur?

Uyku bozuklukları altta yatan tıbbi sorunların bir göstergesi olabilir. Obstrüktif Uyku Apnesi böyle bir bozukluktur. Obstrüktif uyku apnesi  dünya genelinde insanların %40’ından fazlasının etkilendiği en yaygın uyku apnesi türüdür. Uyku sırasında üst solunum yolundaki kaslar gevşeyemediğinde ortaya çıkar. Doğal olarak nefes darlığı ortaya çıkar. Bu nefes darlığı, obstrüktif uyku apnesi ile ortaya çıkar. Ciddi sonuçlar doğurabilir ve genellikle hiperventilasyon, psikolojik gerilim ve hatta kalp krizine neden olabilir.

Uyku apnesi belirtileri hastadan hastaya değişse de oldukça rahatsız edici olabilir. Bu belirtilerden bazıları şunlardır: aşırı uyku hali, gece aniden uyanma, sabah baş ağrıları, uyku sırasında nefes nefese kalma, ağız kuruluğu, boğaz ağrısı, baş ağrısı, gün içinde aşırı uyku hali, huzursuz uyku ortaya çıkabilecek belirtilerdir. Bu semptomların her biri kendi başına yeterince rahatsız edici olsa da, tüm belirtiler bazen bir hastada aynı anda ortaya çıkabileceğinden kompleks bir tedavi süreci gerektirebilir. Ek olarak, genellikle depresyon, anksiyete, gündüz uyuklama ve işyerinde düşük performans belirtileri de bu hastalığın işaretleri arasında yer alıyor.

Uyku Apnesi Tedavisi

Uyku apnesi tedavisi, fark edilen belirtilere göre şekillenir. Doktorlar tarafından önerilen tedavi genellikle egzersizi artırmak, kilo vermek, sigarayı bırakmak ve alkolden uzak durmak gibi yaşam tarzı değişikliklerinden oluşur. Bazı durumlarda, hastalara opioid olmayan ilaçlar reçete edilebilir. Bununla birlikte, bu ilaçlar uzun bir süre boyunca alınırsa, depresyon ve diğer zihinsel bozuklukları tetikleyebilir. Bu bozuklukla ilgili deneyimi olan insanlar için ortak bir sorular şöyle sıralanıyor;  uyku apnesi neden ve nasıl oluşur, uyku apnesi tedavi edilmezse ne olabilir?

İlginizi Çekebilir