Boş kontenjanlar rekor kırıyor

Boş kontenjanlar rekor kırıyor
0

Açık pozisyonlar rekor seviyeye çıkıyor

Açık pozisyonların rekor seviyelere yükselmesiyle İŞSİZLİK daha da düşecek ve bu da başka bir faiz oranı artışına ilişkin spekülasyonları artırıyor.

Avustralya İstatistik Bürosu’na göre, Ağustos’a kadar olan üç aylık dönemde ulusal iş açıkları mevsimsellikten arındırılmış olarak yüzde 2,9 arttı.

İş açıkları arttıAğustos’a kadar yılda yüzde 11,9 arttı.

CommSec hisse senedi ekonomisti Martin Arnold, açık pozisyonların şu anda rekor seviyede olmasıyla işsizlik oranının yüzde 4’ün altına düşeceğini söyledi -mevcut yüzde 4,3 – iş koşulları patronları daha fazla personel aramaya teşvik ettiğinden.

“Avustralya ekonomisi sağlam bir büyüme kaydediyor ve iş koşulları neredeyse olabildiğince iyi,”dedi.

Ekonominin gücü, John Howard’ın hüsrana uğramasına ve halkın hükümete kredi vermediğini söylemesine neden oldu.veya ekonomik yönetim.

“Toplulukta bir görüş var … belki de önemli bir sayı, şu ya da bu şekilde ekonomik gücümüzün ve ekonomik istikrarımızın ve büyümemizindoğal olarak oluyor, ekonomi otomatik pilotta” Başbakan dün Victoria sahilindeki Ocean Grove’da halka açık bir forumda konuştu.

Bunun nedenlerinden birinin bu olduğunu söyledihükümet kamuoyu yoklamalarında o kadar kötü durumdaydı ki: “İnsanların Avustralya ekonomisini hafife almaya başladığını düşünüyorum.”

Mevsimsellikten arındırılmış açık işlerin toplamı 172.700’ü bulduAğustos’a üç ay kaldı.

Bay Arnold, her boş iş için üçten az işsiz olduğunu söyledi; bu, rekor düzeydeki en düşük seviye.

İş hizmetleri, bir yıl öncesine göre yüzde 28,4 daha fazla olan 45.200 açık pozisyonla en güçlü büyüme alanlarından biri oldu.

Boş pozisyon sayısıt aynı dönemde iletişim sektöründe iki kattan fazla artarak 2800’e ulaştı.

İnşaat, perakende ticaret ve nakliye sektörlerinde güçlü bir işgücü talebi vardı.

Personel için daha az çaresiz görünen alanlar arasında konaklama, eğlence ve kişisel hizmetler yer alır.

Kamu sektörü genişlemeye devam ediyor ve açık iş sayısı 11,8bir yıl öncesine göre yüzde daha yüksek.

Ağustos ayına kadar olan dönemde, patlamanın yaşandığı Batı Avustralya’daki boş işler, düzeltilmemiş olarak yüzde 31,8 arttı ve bunu ACT izledi.yüzde 31 arttı.

Yalnızca Queensland düşüş yaşadı ve boş pozisyonlar yıllık yüzde 3,3 azaldı.

Matthew Johnsonaracı kurum ICAP’ın kıdemli ekonomisti, açık iş pozisyonlarındaki artışın yüzde 2’den fazla istihdam artışı sağlaması gerektiğini söyledi.

“Bu, işsizliğin muhtemelen daha da düşeceği anlamına geliyor ve tMerkez Bankası’ndaki herkes ücret artışı enflasyonu konusunda endişelenmeye devam edecek,” dedi.

Yüksek iş açıkları ve düşük işsizlik, bir sınırı olan enflasyon için geleneksel bir reçetedir.kaç pozisyonun doldurulabileceği.

Şimdiye kadar, ortalama işçilik maliyetinin ekonomideki maliyetlerle paralel olarak büyük ölçüde artmasıyla, ücret enflasyonuna dair bir kanıt yok.Bir sonraki enflasyon rakamları 24 Ekim’de yayınlanıyor.

UBS baş ekonomisti Scott Haslem, açık iş pozisyonlarındaki büyümenin 2007’nin son aylarında daha yüksek enflasyona katkıda bulunacağını söyledi.enflasyonun Merkez Bankası’nın yüzde 3’lük hedef aralığının üzerine çıkmasını durdurmak için Şubat 2008’de faiz oranlarını yükseltecekti.

Ancak Bay Arnold, vasıflı göçten kaynaklanan işgücü arzındaki artışın,ücret baskısı oluşturmaz.

Yazar Hakkında

Yorum Yap