Su Arıtma Teknolojisi

Su Arıtma Teknolojisi
0

Su Arıtma Teknolojisi

Su arıtma teknolojisi ilk kullanılmaya başlandığı zamandan bu yana çok yol kat etti.Suyun damıtılması, kaynatılması ve klorlanması gibi basit teknoloji zamanla gelişmiştir.Bugün, suyun arıtılmasında daha gelişmiş prosedürler var.

Su filtresi.

Walter filtrasyonu da eski bir su arıtma teknolojisidir, ancak bugünİşlem, suyu filtrelemek için keten veya bir parça bez kullanılmasına göre daha danslıdır.Su filtresi, kullanımlarına göre farklı şekil ve boyutlarda gelir.Birinci tür su filtresi, musluğun ağzına bağlanan köpük filtredir.Bu filtre, yalnızca yaklaşık 25 mikrometre büyüklüğündeki parçacık parçalarını filtreleyebilir.Ayrıca sudaki fazla klor içeriğini de filtreler.

Diğer filtre türü, suyun filtrelenmesine yardımcı olabilecek mineral taşları içeren bir muhafazanın gerekli olduğu kartuş türüdür.Bu tür bir filtre, 25 mikrondan büyük ancak 50 mikrondan büyük olmayan partikülleri ortadan kaldırabilir.Filtre kullanan ancak yalnızca nitratları ve florürü gidermekle sınırlı olan filtreler de vardır.Tehlikeli kurşun da reçineler kullanılarak sudan uzaklaştırılır.

Filtre kullanmanın dezavantajı, filtrede patojenler ve diğer su-kaynaklı mikroorganizmalardır.Ancak köpük temiz olsa bile filtrelenmiş suyun patojen içermediğinden emin değiliz.

Deiyonizasyon

Bu su arıtma teknolojisiüretim tesislerinin laboratuvarları gibi endüstriyel yerlerde yaygın olarak kullanılmaktadır.Teknoloji, deiyonizasyonun her iki tarafını (katyonlar ve anyonlar) sunan reçinelerin kullanımıyla çalışır.Tıpkı su ph nötrleştirici dinamikleri gibi, deiyonizasyon işlemi de benzer şekilde çalışır.Su filtreden geçerken katyonlar su yumuşatıcı görevi görürken, anyonlarda bunun tersi olması muhtemeldir.Sonuç olarak, süreç suda bulunan pozitif ve negatif iyonları değiştirerek çalışır.

Ters ozmoz

Ters ozmoziçme suyu arıtma teknolojisi ailesi ters osmozdur.Bu teknoloji oldukça karmaşık bir şekilde çalışıyor, ancak suyu arıtmak ve temiz bir su elde etmek için çok daha güvenli bir süreç.Ters ozmoz kavramı, yalnızca temizlenmiş suyu alıp yan ürünleri tahliye ederek daha maliyetli hale getirir çünkü çok fazla su boşa harcanır, yine de güvenli bir içme suyuna sahip olma güvencesi garanti edilir.Konut ve ticari düzeyde ters ozmozla başa çıkabilecek ekipmanlar mevcuttur.

Su arıtma teknolojisi hâlâ gelişiyor.Atık su arıtma teknolojisinin, fabrikalardan tahliye edilen suyun güvenli olmasını sağlayan kendi türleri vardır.

Yazar Hakkında

Yorum Yap