Web Kamerasının Çalışma Mantığı

Web Kamerasının Çalışma Mantığı
BW04 14
0

Bilgisayarlarda kullanılan web kamerasının çalışma mantığı teknoloji severler tarafından bilinmesi gereken bir konu olarak karşımıza çıkıyor.

Kameralar, 1800’lü yıllardan beri var olan cihazlar olmakta. O dönemde günümüzdeki gibi kullanımı kolay olmayan bu aygıtlar zamanla gelişerek günümüze kadar gelmiş bulunuyor. Webcamların tarihine baktığımızda kameralar kadar eski olmadığını görürüz. Hatta şu bilgiyi verelim ki webcamların son 30 yıllık bir tarihi bulunuyor.

Bir Web Kamerasının Çalışma Mantığı

Öncelikli olarak web kamerasının ne olduğunu bilmek gerekiyor. Web kamerası, bilgisayara veya diğer teknolojik cihazlara bağlanıp çalışabilen bir donanım. Amacı, görüntüyü dijital ortama aktarmak. İlk web kamerası 1991 yılında Cambridge Üniversitesi’nde geliştirildi. Geliştirilen kamera 2001 yılına kadar açık bırakıldı ve sonrasında kapatıldı. 10 yıl boyunca açık bir şekilde hizmet veren kamera, yeni webcam modellerinin gelişmesine katkı sağladı. Web kameraları günümüz döneminde yalnızca kamera olarak karşımıza çıkmıyor, aynı zamanda mikrofon özelliği ile de kullanıcıların ilgisini çekiyor.

Web Kamerasının Çalışma Mantığı

Web kameralarının kullanım alanları çeşitli olmakta. Bazıları arkadaşıyla sohbet ederken kamera açarken bazıları video veya yayın yaparken webcam açarak kendini izleyicilere gösterebilir. Bir zamanlar webcam oyunları ile büyüyen bir nesil dahi vardı. Günümüzde çok popüler olmasa da halen bulunuyor. Web kamerası oyunları sayesinde oyuncular kamerasını açarak yaptığı hareketler ile oyuna şekil veriyordu. Web kamerası, bunun yanı sıra daha pek çok alanda kullanılabiliyor.

Web kamerasının çalışma mantığı aslında oldukça kolay. Çok karmaşık bir sistemi bulunmayan kamera, birkaç detaya dikkat ederek çalışıyor. Bilindiği üzere renkler, ışıkların yansıması ile görülen bir şey. Bir ortamda ışık var ise çevredeki nesnelerin rengi ortaya çıkar. Örneğin beyaz ışık bir nesneye çarpınca o nesne kırmızı rengi yayarak insanlara ve kameralara bu şekilde gözükür. Kamera açıldığında kameranın merceğine giren ışık makine koduna çevrilir ve bu kod bilgisayara gönderilir. Bilgisayardaki makine kodu ise ekrana yansıyarak görüntüyü gösterir. Özet geçmek gerekirse ışıklar makine koduna dönüşüyor, makine kodu ise renklere dönüşüyor.

Yazar Hakkında

Yorum Yap