Neden Bulgaristan ve Romanya’dan İşçi Çalıştırmalı?

Neden Bulgaristan ve Romanya’dan İşçi Çalıştırmalı?
0

Neden Bulgaristan ve Romanya’dan İşçi Çalıştırmalı?

Bulgaristan ve Romanya, 1 Ocak 2007’de Avrupa Birliği’nin (AB) sonraki iki üyesi olacak.çoğu insanın hakkında çok az şey bildiği AB’nin en fakir iki üyesi hakkında birkaç ilginç gerçeğe göz atarak başlayın.

Bulgaristan hakkında birkaç ilginç gerçek

1989 yılına kadar ülke Bulgaristan Halk Cumhuriyeti (PRB) olarak biliniyordu ve Bulgar Komünist Partisi (BCP) tarafından yönetiliyordu.Mihail Gorbaçov’un Sovyetler Birliği’ndeki reform programının etkisi 1980’lerin sonunda Bulgaristan’da hissedildiğinde, liderleri gibi Komünistler de değişim talebine uzun süre direnemeyecek kadar zayıfladılar ve demokrasiye doğru ilerlediler.

İşsizlik yüksek kaldı ve Komünizm’i geride bıraktıktan sonra Bulgaristan’a AB’ye katılma şansı verildiğinde, pazarlara daha fazla erişim anlamına geldiği için hemen fırladı.Bulgarlar, Avrupa vatandaşlığı hayallerini Almanların maaşlarına, Fransızların evlerine ve İskandinavların tatillerine bağlamaktadır.AB’ye katılmadan önce Bulgaristan, yüksek suç oranları da dahil olmak üzere birçok ekonomik ve sosyal sorunla uğraşmak zorunda kaldı.

Romanya hakkında birkaç ilginç gerçek

Romanya, Güneydoğu Avrupa’nın en büyük ülkesidir ve Macaristan ve Sırbistan dahil birçok ülkeyle sınır komşusudur.1940 yılında II. Dünya Savaşı sırasında Romanya sırasıyla Sovyetler Birliği, Macaristan ve Bulgaristan tarafından işgal edildi.Romanya daha sonra cumhuriyet ilan edildi ve 1950’lerin sonlarına kadar SSCB’nin doğrudan askeri ve ekonomik kontrolü altında kaldı.

1989’da Soğuk Savaş’ın sona ermesinin ardından Romanya, Romanya ile daha yakın ilişkiler geliştirdi.Batı Avrupa, ülke Haziran 1993’te hızla AB üyeliğine başvurdu ve 2004’te NATO üyesi oldu.

2000’den itibaren, Romanya ekonomisi göreli bir makroekonomik ekonomiye dönüştü.istikrar, yüksek büyüme ve düşük işsizlik ile karakterize edilir.Romanya nüfusunun neredeyse yarısı hâlâ kırsal kesimde yaşıyor.

İngiltere’ye ve diğer Avrupa ülkelerine gelen bu işçiler ne olacak?

AvrupaKomisyon, iki ülkenin hızlı büyümesinin ve motivasyonu yüksek işgücünün AB ekonomisi için bir varlık olacağını söylüyor, ancak bu işçilere ihtiyaç var mı?AB’nin 2004’te genişlemesinden bu yana, yarım milyondan fazla işçi Birleşik Krallık ekonomisine katıldı ve Polonyalılar 450.000’den fazla çalışanla en büyük grubu oluşturdu.

Birleşik Krallık’a gelen herkes için,anavatanlarından kök salmak travmatik olabilir.Bu gerçekten verilmesi kolay bir karar değil ve kendi ülkelerini terk edenlerin bir kısmı, yeni bir topluma uyum sağlamanın çok zor olduğunu veya işin hazır olmadığını görerek geri dönmeyi seçiyor.Birçok AB vatandaşı İngiltere’ye İngilizce bilmeden ve ceplerinde çok az parayla geliyor.İşlerin mevcudiyeti ve dil gereksinimleri nedeniyle birkaç gün içinde iş bulamadıklarında, birçok AB vatandaşı kendilerini yoksul ve hatta evsiz buldu.Bu, özellikle Londra’da bir sorun olmuştur.

En kolay geçişler, ekonomik göçmenlerin kendi ülkelerinden insanlardan oluşan bir topluluk bulabilmeleri durumunda gerçekleşir.Yeni ülkelerin dilini, değerlerini ve kültürünü bütünleştirirken eski geleneklerinin çoğunu koruyabilirler.Deneyimler, mutlu olmak için yeni yaşam biçimini tüm yürekleriyle özümsemeye çalışmaları gerektiğini gösteriyor.Nüfusun azalması ve işgücündeki boşlukları doldurmak için bu göçmenlere ihtiyaç duyulması nedeniyle İskoçya’nın birçok bölgesi Polonyalı göçmenleri ağırlıyor.Yerel kiliseler de mutlu, çünkü dindar Polonyalılar bir kez daha kilise sıralarını dolduruyor.Pek çok Polonyalı, iklimin ve arazinin evlerine benzer olduğunu söylemesinden hoşlanıyor… ıslak ve tepelerle dolu!

Bazıları geçici olarak Birleşik Krallık’ta kalmayı ve parayı geri göndermeyi planlıyorkendi ülkelerindeki ailelerine, diğerleri kalıcı olarak kalmak ister ve kendi evlerine sahip olmak için çabalar.Yeni dili öğreniyorlar ve çocuklarını yeni yöntemlerle eğitiyorlar.

Göçmenler, Birleşik Krallık ekonomisine ve yeni ülkelerinin kültürlerine çok büyük katkılarda bulundular, ancak bunlar genellikle büyük zorluklarla yapılıyor..2001’de göçmenlerin Birleşik Krallık ekonomisine 2,5 milyar sterlinlik vergi katkısı yaptığı hesaplandı.

İlginizi Çekebilir

Yazar Hakkında

Yorum Yap