Windows XP hakkında bilinmesi gerekenler

Windows XP hakkında bilinmesi gerekenler
B003 7
0

Windows XP hakkında kullanıcıların bilmesi gerektiği pek çok detay bulunuyor. Bu konuda Windows XP’den söz ediyor olacağız.

Windows işletim sistemi, 1985 yılından beri hayatımızda olan ve son olarak Windows 11 olarak karşımıza çıkan bir işletim sistemi serisi. Microsoft’un geliştirmiş olduğu bu işletim sistemlerinden bazıları çok tutarken bazıları tepki alarak yeterince başarılı olmamış durumda. Örneğin Windows Vista çok başarılı olmazken Windows XP oldukça başarılı bir işletim sistemiydi.

Windows XP hakkında detaylı bilgi

Microsoft şirketi tarafından geliştirilen Windows XP, 24 Ağustos 2001 tarihinde piyasaya sürüldü. 20. yılını geride bırakan işletim sistemi, günümüzde halen hatırı sayılır bir kullanım oranına sahip. 14 Nisan 2009’a kadar temel destek alan işletim sisteminin genişletilmiş desteği 8 Nisan 2014 tarihinde sona erdi. Windows Update üzerinden güncelleme alan Windows XP, genel olarak değerlendirildiğinde Windows 7 ve Windows 10 gibi en başarılı işletim sistemleri arasında yerini aldı.

Windows XP’nin başarılı olmasının en önemli nedenlerinden birisi tasarımsal olarak daha iyi bir görünüme kavuşması. 2000’li yılların modern tasarımı olarak karşımıza çıkan Windows XP, mavi teması ve yeşilliğin bulunduğu arka planı ile beraber sevilen bir işletim sistemi olmuştu. Servis paketi sürümleriyle kendini geliştiren işletim sistemi, Windows XP SP3 ile birlikte son hizmet paketini piyasaya sürmüştü.

Windows XP hakkında

Windows XP, temasının yanı sıra optimizasyonu ve güzel performansı sebebiyle de beğenilen bir işletim sistemiydi. Günümüze göre daha fazla mavi ekran verse de yine de sunduğu olanaklar kullanıcıların bu işletim sistemini kullanmasını sağlıyordu. Şunu belirtelim ki Windows XP, eski işletim sistemlerine göre genel olarak daha az hata oranına sahipti. Yani bu durumu dönemine göre değerlendirmek gerekiyor.

Windows XP hakkında söylenebilecek bir diğer şey işletim sisteminin birçok yenilik ile beraber gelmesi sebebiyle tutmasıydı. Plus! for Windows XP, Plus Kişisel DJ, Plus! MP3 Dönüştürücü, hizmet paketleri, Internet Explorer 6, ClearType, uzak bağlantı ve hızlı kullanıcı değişimi gibi pek çok özellik işletim sisteminin daha çok popüler olmasını sağladı.

İlginizi Çekebilir

Yazar Hakkında

Yorum Yap