Wordpress Bloğunun Güvenliği Nasıl Sağlanır?

Wordpress bloğun güvenliği çok önemli bir konu çünkü bir gün içerisinde pek çok sayfa hackerların saldırısına uğrayabiliyor.

Wordpress Bloğunun Güvenliği Nasıl Sağlanır?
wordpress blogunun guvenligi nasil saglanir
0

Wordpress bloğun güvenliği çok önemli bir konu çünkü bir gün içerisinde pek çok sayfa hackerların saldırısına uğrayabiliyor. Dünyada en çok tercih edilen içerik yönetim sistemlerinden önde geleni Wordpress’tir. Bu da hackerların dikkatini çeker. Bu yüzden mutlaka Wordpress güvenlik açıklarına karşı önlem almak gerekiyor.

İlk alacağınız önlem kendi kullandığınız bilgisayara bir virüs programı yüklemek ve bunu düzenli olarak çalıştırıp güncellemektir. Ayrıca sürekli aynı bilgisayarı kullanmak da güvenlik açısından önemlidir. Mümkün olduğunca yabancı bir cihazdan sitenize girmemeye çalışmalısınız.

Güvenlik Önlemleri

Hosting firmanızın güvenliği de siteniz için çok önemli bir konudur. Bu konuda da özenli davranmanız gerekiyor. PHP sürümünüzü sürekli kontrol eder ve güncellerseniz sitenizin hızı ve eklediğiniz şeylerin uyumluluğu artıyor. Eğer hala Wordpress’in size sunduğu admini kullanıyorsanız hemen değiştirin. Şifrenizi de küçük harfler ve sembollerle yüklü bir karmaşık şifre olarak değiştirin. Şifreniz sizi hackerlara karşı korumada etkili olabilir. Eğer girişte bir hata mesajı varsa bunları gizlemeniz iyi olur.

Lisanssız ve bedava eklenti ve yüklemelerden kaçınmanız da iyi olacaktır. Sunumlarınız günceller ve de performansınızı arttırmak için çalışmalar yaparsanız da sizin için iyi olur. Eklenti ve temalarınızı güncel sürümleri çıkar çıkmaz yüklemek sitenizin güvenliğini arttırmak için iyi olacaktır. Tabi ki her zaman Wordpress’in en güncel sürümünü tercih etmeniz de gerekiyor.

Dosyalarla İlgili Alınacak Önlemler

Sitenizde wordpress dosya düzenlemesine dair bir izin varsa bunu hemen kapatmanız güvenliğiniz açısından önemlidir. Dosya izinleri etkinizi de kontrol etmeniz ve elinizde bulundurmanız gerekiyor. Zaman zaman dosya ve klasörlerin isminin değişmesi de sizin yararınıza olacaktır. Sitenizdeki hotlink korumasını güncellemeniz de sitenizin güvenliğini arttırır.

Güvenlik Taraması

Bir sitenin düzenli olarak virüs ve kötü amaçlı yazılımlara karşı korunması güvenlik için elzemdir. Bu konuda en iyi eklentileri seçerek kullanmanız gerekiyor. Bu konuda internetten bir araştırma yaparak en iyi koruma programlarını bilgisayarınıza yükleyebilirsiniz.

Sitenin Yedeklenmesi

İyi bir hosting firmasının web sitelerinin düzenli olarak yedeklemesi gerekir. Siz de sitenizdeki yedeklemenin düzenli olarak yapılıp yapılmadığından emin olmalısınız. Bu işlemi gerekiyorsa kendiniz de yapabilirsiniz, ya da eklentiler kullanabilirsiniz. Ama önemli olan yedekleme işleminin düzenli yapılmasıdır.

htaccess Dosyası

Web sitesi güvenliği için önemli olan bir diğer konu da htaccess dosyasının güvenliğinin sağlanmasıdır. Bu dosyayı düzenlemeniz veritabanı düzenleyen dosyaların dışarıdan çalışmasını engeller. Ayrıca bu dosyaya gerekli kodların yazılması da zararlı botların ve spam sitelerinin sitenizi ziyaret etmesini engeller.

Diğer Engellemeler

DDoS engelleme de sitenin güvenliği için önemlidir. Cloudflare programını kurarsanız buradan gelecek olan saldırılardan korunmanız mümkün olur. Ayrıca bu kurulumla birlikte siteniz çok daha fazla bir hız kazanabilir.

SSL sertifikası kullanmak da sizi bir çok şeyden kurtarır. Kimlik, şifre ve ödemelerle ilgili üçüncü kişilerin bilgi edinmesini SSL sertifikası ile engellemeniz mümkün. Devre dışı kalması gereken bir diğer dosya ise XML-RPC dosyasıdır.

Düzenli Kontrol ve Güncelleme

Bir web sitesinin dış saldırılardan ve her türlü riskten korumanın en önemli yolu güncelleme ve kontrollerin düzenli olarak yapılmasıdır. özellikle virüs taraması ya da dosyalarla ilgili düzenlemeleri ihmal etmemeniz gerekir.

Düzenli olarak si kontrol etmezseniz siteniz başka ziyaretlere daha açık hale gelir. Kullanıcı sayısının artması da sitenizin risklerini arttırır. Çok olumlu bir gelişme olsa da kullanıcı ve takipçileriniz arttıkça sitenizi güncelleme, tarama ve bazı dosya ve eklentileri engelleme gibi işlemlerin sıklığını arttırın.

İlginizi Çekebilir

Yazar Hakkında

Yorum Yap