WordPress Sayfa Hızını Artırmanın 7 Yolu

WordPress Sayfa Hızını Artırmanın 7 Yolu
0

Şimdi WordPress’te Google PageSpeed ​​puanınızı artırmak için en iyi ipuçlarımızı veriyoruz…

1) Resimlerinizi Optimize Edin

Büyük boyutlu resimler, yavaş WordPress sitelerinin en yaygın nedenidir. Web sitenizdeki resim dosyaları ne kadar büyükse, sitenizin yüklenmesi o kadar uzun sürer.

Bu nedenle resimlerinizi optimize etmek, web sitenizin hızını artırmak için hayati bir adımdır. Optimizasyon, görüntü dosyalarının daha hızlı alınabilmesi ve yüklenebilmesi için yeniden boyutlandırılmasını ve sıkıştırılmasını içerir. İyi görüntü optimizasyonu iki aşamadan oluşur. Öncelikle, sitenize yüklemeden önce görselinizi düzenlediğinizden emin olun. Bunu yapmak için görüntünün nerede kullanılacağına ve hangi boyuta ihtiyaç duyulacağına karar vermeniz gerekir. Ardından, görüntüyü mümkün olan en küçük boyutta kırpmak ve kaydetmek için Pixlr gibi bir araç kullanabilirsiniz. Bazen dosya türünü değiştirmek bile boyutu azaltabilir; örneğin, jpg’ler genellikle png görüntülerinden daha küçüktür.

2) Önbelleğe Almayı Etkinleştirin

Web sitenizde önbelleğe almayı etkinleştirerek site verileriniz, önbellek adı verilen geçici depolama alanlarında yerel olarak depolanabilir. Bu, tarayıcıların site dosyalarınızı daha kolay yükleyebileceği ve sitenize her ihtiyaç duyulduğunda sunucunuzdaki her şeyi yeniden indirmesi gerekmediği anlamına gelir. Önbelleğe alma, bu nedenle, özellikle insanlar sitenize ikinci veya üçüncü kez döndüğünde, sayfa yükleme hızlarınızı çok daha hızlı hale getirir. 

3) Önce Mobil Düşünün

 Google esas olarak sıralamasında web sitelerinin mobil sürümünükullanan bu tasarımı ve sitenizin hızını optimize etmeye gelince, bu mobil cihazlara öncelik vermek önemlidir. Hızlı mobil yükleme sağlamanın en kolay yolu, duyarlı bir WordPress temasıdır. Bu, sitenizin uyarlanmasını ve daha küçük ekranlarda mümkün olan en iyi şekilde görüntülenmesini sağlayacaktır. Ayrıca, WordPress sitenizin mobil hızını optimize etmek için birkaç eklenti harikadır. WordPress AMP eklentisi de mobil hızını artırmak için önerilir. Web sayfalarınızın mobil ve diğer cihazlarda anında yüklenen AMP versiyonlarını oluşturur.

WordPress Sayfa Hızını Artırmanın 7 Yolu

4) GZIP Sıkıştırmasını Etkinleştirin

GZIP sıkıştırması ile web sitesi dosyalarınız, sunucunuz ve kullanıcıların tarayıcıları arasında hafif sıkıştırılmış sürümlerde aktarılır. Bu, tarayıcıların web sitenizi alma ve yükleme sürecini çok daha hızlı hale getirir.

5) CSS, HTML ve JS Dosyalarını Küçültün

Google PageSpeed ​​puanınızın iyileştirilmesi gerekiyorsa, Basamaklı Stil Sayfası (CSS), HTML ve JavaScript (JS) dosyalarının küçültülmesi neredeyse kesinlikle bir öneri olarak listelenecektir. CSS, HTML ve JS dosyaları, örneğin biçimlendirmeyi veya stili netleştirmek için web sitenizin koduna yorum eklemek için kullanılır. Küçültme işlemi kulağa karmaşık geliyor ancak bu sadece bu dosyaların boyutunu küçültmek ve gereksiz kodları silmek anlamına geliyor. Bunu yapmak, sitenizin daha hızlı yüklenmesini sağlarken, sitenizin doğru şekilde görüntülenmesi için gereken önemli bilgileri koruyacağından son derece faydalıdır. 

6) Veritabanınızı Temizleyin

Son olarak, eski güzel bir bahar temizliği ile web sitenizi hızlandırabilirsiniz!

WordPress sitenizi ne kadar çok kullanırsanız, veritabanınız performansınızı yavaşlatan eski ve gereksiz dosyalarla o kadar çok tıkanır. Bu nedenle veritabanınızı temizlemek, gerekli olmayan öğeleri kaldırarak her şeyi hızlandırır.