Trendlerdeki Yazı

Wordpress Site İçi Seo Nedir ve Nasıl Yapılır?

Wordpress site içi Seo nedir? Sorusunun yanıtı sitenizi Google arama botlarının görmesi için yapılması gerekenlerdir diye yanıtlayabiliriz.

Wordpress Site İçi Seo Nedir ve Nasıl Yapılır?
wordpress site ici seo nedir ve nasil yapilir
0

Wordpress site içi Seo nedir? Sorusunun yanıtı sitenizi Google arama botlarının görmesi için yapılması gerekenlerdir diye yanıtlayabiliriz. Siteniz ne kadar güzel hazırlanmış ve şahane görsellerle donatılmış olursa olsun eğer arama botları için daha çekici hale getirmezseniz ziyaretçisi olmaz. Google’ın sizi görmesi ve üst sıralara koyması için yapmanız gereken bütün site içi çalışmalara Seo yani arama motoru optimizasyonu adı verilir.

Bu optimizasyon sağlanmazsa hiç bir arama motorunun sizi görmesi ve ziyaretçilerin de fark etmesi mümkün değildir. Ziyaretçilerden önce arama motorları tarafından takip edilmeniz gerekiyor. Arama motorunun sizi görüp fark etmesi de Seo uyumlu bir siteye sahip olmanız şarttır.

Hız ve Performans

Site içi performans deyince akla ilk gelen şey web sitenizin kullanışlı ve hızlı olmasıdır. Bir kullanıcı sizin sitenizde dolanırken ne kadar hızlı olabiliyorsa siteniz de o kadar başarılıdır. Hız ve yüksek performans çağımızın kilit kelimeleridir. Çünkü artık kimselerin ne araştırma yapmak ne de alışveriş yapmak için fazla vakti vardır.

Hemen herkes bu gibi işleri yaparken çok hızlı olmak ister. Dolayısıyla herhangi bir internet sitesinde dolaşırken de hızlı olmasını bekler. Site hızı ve performansını geliştirmek için ücretli ya da ücretsiz çok sayıda araç vardır. Bunları değerlendirerek sitenizin performansını arttırmanız ve bu işlem düzenli olarak yapmanız çok önemlidir.

Tema Seçimi Önemli

Tema seçimi sizi arama motorlarının fark etmesi ve özellikle mobil cihazla girildiğinde rahat edilmesi için gereklidir. Temalarınızı kesinlikle mobil cihazlara uyumlu seçmelisiniz. Bugün herkes pek çok işini telefonuyla hallediyor. Bu yüzden sitenizin mobil uyumlu teması olması size çok şey kazandırır.

SSL Sertifikası

Son zamanlarda sık duyduğumuz kelimelerden birisi de SSL’dir. Bir web sitesinin SSL sertifikası olmasının anlamı büyüktür. Bu sertifika sayesinde kullanıcılar ve site arasında güvenli bir şekilde bilgi alışverişi sağlanır. Bu sertifika bütün verilerin şifrelenerek gönderilmesini sağlar. Dolayısıyla kötü yazılımlar ve virüsler sitenize hasar veremez. Güvenlik faktörünün yanı sıra Google bu sertifikaya sahip olan siteleri daha çabuk fark eder ve aramalarda daha yukarılara çıkarır.

URL’lerin Önemi

Sitenizin ismi olan URL’ler bir anlamda sitedeki her sayfanın da belirleyicisidir. Herhangi bir şeyi belirlemek için de onun en belirgin özelliği kullanılır. Bu da anahtar kelimelerin URL’lerde yer alması demektir. İçerisinde siteyi niteleyecek anahtar kelimelerin yer aldığı URL’ler Google tarafından çok daha çabuk fark edilir.

Google Araçlarından Faydalanabilirsiniz

Google size sitenizi geliştirmek için çok sayıda araç sunuyor. Bunlardan faydalanarak sitenizi çok daha fazla geliştirme şansınız da bulunuyor. Mesela Adwords anahtar kelime planlayıcı size sitenizde hangi sıklıkta anahtar kelime kullanmanız gerektiği konusunda bilgi verir. Anahtar kelime yoğunluğu da Seo çalışmalarının önemli bir parçasıdır.

Bazı anahtar kelimelerin rakipleriniz tarafından nasıl kullanıldığını görmek isterseniz de Google Alerts size yardımcı olacaktır. Sanal alemde rakiplerinizi takip etmezseniz geride kalırsınız. Site trafiğini ölçmek için de Google Analytics çok yardımcı olacaktır. Sitenizi genel olarak kontrol eden Google Search Console de unutmamamız gerekiyor.

Kaliteli İçerik

Bütün web siteleri için olmazsa olmaz bir diğer konu da içeriklerin kalitesidir. İçerikler her zaman bir site için çok önemlidir. Bu yüzden özenle ve kaliteli hazırlanmaları gerekir. Çok kısa ya da çok uzun olmamaları ve kullanıcıların aradığını bu içerikte bulması da önemlidir. Siz de daha iyi bir site sahibi olmak isterseniz mutlaka içeriklerinizi düzenlemeli ve düzenli olarak güncellemelisiniz.

 

İlginizi Çekebilir
bilimin-ucretleri

Yazar Hakkında

Yorum Yap