Özgüveniniz

Özgüveniniz
0

Öz Saygınız

Öz Saygınız

Yeni bir şey öğrendiğinizde, buMevcut çok sayıda ilgili bilgi karşısında bunalmış hissetmek kolaydır.Bu bilgilendirici makale, temel noktalara odaklanmanıza yardımcı olacaktır.

Peki, zorlu bir ortamda nasıl sakin, sakin kalabilir ve özgüveninizi koruyabilirsiniz?Kişisel gelişim için başlangıç ​​kılavuzu olarak değerlendirebileceğiniz bazı ipuçlarını burada bulabilirsiniz.

Kendinizi bir Dart Tahtası olarak hayal edin.Etrafınızdaki her şey ve herkes bir noktada Dart İğnesi olabilir.Bu dart iğneleri özgüveninizi yok edecek ve sizi hatırlamayacağınız şekillerde aşağı çekecek.Seni mahvetmelerine ya da seni en iyi şekilde ele geçirmelerine izin verme.Peki, hangi dart iğnelerinden kaçınmalısınız?

Dart İğnesi #1: Negatif Çalışma Ortamı

Herkesin sadece bir şeyi almak için mücadele ettiği “köpeği yer” teorisine dikkat edinilerde.Takdir etmeyen insanların genellikle geliştiği yer burasıdır.Öğle ve akşam yemeklerini kaçırsanız ve geç saatlere kadar ayakta kalsanız bile kimse katkılarınızı takdir etmeyecektir.Çoğu zaman ilgili insanlardan yardım almadan çok fazla çalışırsınız.Bundan uzak dur, kendine olan saygını mahveder.Rekabet her yerde tehlikede.Rekabet edecek kadar sağlıklı olun, ancak sağlıklı bir rekabette.

Dart Pin #2: Diğer İnsanların Davranışları

Buldozerler, kahverengi burunlular, dedikoducular, sızlananlar, arkadan bıçaklayanlar, keskin nişancılar, yürüyen yaralılar, kontrolcüler, dırdırcılar, şikayetçiler, patlatıcılar, patronluk taslayanlar, müstehcenler… tüm bu tür insanlar hem öz saygınız hem de kişisel gelişim planınız için kötü titreşimler oluşturur.

Dart Pin #3: Değişen Ortam

Kahverengi bir sahada yeşil bir böcek olamazsınız.Değişiklikler paradigmalarımızı zorlar.Esnekliğimizi, uyum yeteneğimizi test eder ve düşünme şeklimizi değiştirir.Değişiklikler bir süreliğine hayatı zorlaştıracak, strese neden olabilir ama kendimizi geliştirmenin yollarını bulmamıza yardımcı olacaktır.Değişim sonsuza kadar orada olacak, buna duyarlı olmalıyız.

Doğrusu, Özsaygı uzmanlarıyla sizin aranızdaki tek fark zamandır.Okumaya biraz daha zaman ayırırsanız, Öz saygı söz konusu olduğunda uzman konumuna çok daha yakın olacaksınız.

Dart Pin #4: Geçmiş Deneyim

Ağlayıp “ah!” demek sorun değilacı çektiğimizde.Ama acının kendini korkuya dönüştürmesine izin verme.Seni kuyruğundan yakalayıp etrafında savurabilir.Her başarısızlığı ve hatayı bir ders olarak ele alın.

Dart Pin #5: Olumsuz Dünya Görüşü

Neye baktığınıza bakın.Kendinizi dünyanın tüm olumsuzluklarıyla sarmalayın.Benlik saygısı oluştururken, en kötü durumlardan en iyi şekilde nasıl yararlanacağımızı öğrenmeliyiz.

Dart Pin #6: Kararlılık Teorisi

Nasıl olduğunuz ve davranışlarınızözelliklerin, kalıtsal özelliklerinizin (genetik), yetiştirilme tarzınızın (psişik) ve eşiniz, şirket, ekonomi veya arkadaş çevreniz gibi çevresel çevrenizin karma bir ürünü olduğu söylenir.Senin kendi kimliğin var.Baban başarısızsa, bu senin de başarısız olman gerektiği anlamına gelmez.Başkalarının deneyimlerinden ders alın, böylece asla aynı hatalarla karşılaşmak zorunda kalmazsınız.

Bazen, bazı insanların doğuştan lider mi yoksa pozitif düşünür mü olduğunu merak etmek isteyebilirsiniz.HAYIR.Pozitif olmak ve pozitif kalmak bir seçimdir.Benlik saygısı oluşturmak ve kendini geliştirmek için sınırlar çizmek, bir kural veya yetenek değil, bir seçimdir.Tanrı gökten inip size “George, artık kendine saygı duyma ve kendini geliştirme iznine sahip olabilirsin” demezdi.

Hayatta kalmak zorözellikle etrafınızdaki şeyler ve insanlar sizi aşağı çekmeye devam ettiğinde zordur.Savaş alanına geldiğimizde yanımıza alacağımız valizleri ve kullanacağımız zırhları doğru seçmeli ve kurşun geçirmez olanları seçmeliyiz.Hayatın seçenekleri bize daha fazla seçenek dizisi sunar.Savaş boyunca, vurulacağız ve yaralanacağız.Ve kurşun geçirmez bir zırh giymek ideal olarak ‘kendini değiştirmek’ anlamına gelir.İçten gelen değişim türü.gönüllü olarak.Zırh veya Kişisel Değişim 3 şeyi değiştirir: tavrımız, davranışımız ve düşünme biçimimiz.

Kim olduğumuzdan sorumlu olmaya başlarsak öz saygı oluşturmak, sonunda kişisel gelişimimize yol açacaktır., sahip olduklarımız ve yaptıklarımız.Bir çalı yangını gibi içten ve dıştan yavaş yavaş yayılması gereken bir alev gibidir.Benlik saygısını geliştirdiğimizde misyonumuzu, değerlerimizi ve disiplinimizi kontrol altına alırız.Benlik saygısı, kendini geliştirmeyi, doğru değerlendirmeyi ve kararlılığı beraberinde getirir.Peki benlik saygısının yapı taşlarını oluşturmaya nasıl başlayabilirsiniz?Olumlu ol.Memnun ve mutlu ol.Minnettar ol.İltifat etme fırsatını asla kaçırmayın.Pozitif bir yaşam tarzı, kişisel gelişim için başlangıç ​​rehberiniz olan özgüven geliştirmenize yardımcı olacaktır.

Öz saygı hakkında anlaşılması gereken çok şey var.Yukarıdaki gerçeklerden bazılarını size sağlayabildik, ancak sonraki makalelerde yazılacak çok şey var.

İlginizi Çekebilir

Yazar Hakkında

Yorum Yap