Zamanı Verimli Değerlendirmek

Zamanı Verimli Değerlendirmek
BL09 4
0

Zamanı verimli değerlendirmek isteyen bir kullanıcı iseniz bu konuda size zamanı daha verimli geçirmenin yollarından bahsediyor olacağız.

Zaman, bir insanın önemsemesi gereken bir durum. Çünkü ömür sürekli akıp gidiyor, zaman ne kadar iyi değerlenirse o kadar güzel ve verimli geçer. Bir gün 24 saat içeriyor. Kişi 24 saatin 8 saati uykuya ayırsa geriye 16 saat kalıyor. Bunun 8 veya 12 saati çalışma ile geçse 4-8 saat arası bir zaman kişiye kalıyor. Bu zamanı değerlendirmek için yapılması gereken birçok şey var.

Zamanı Verimli Değerlendirmek

Zamanı verimli bir şekilde değerlendirmek için öncelikle kişinin kendine bakması ve bir gün içerisinde neler yaptığını hesaplaması gerekiyor. Her yaptığı işe ne kadar vakit ayırdığını hesaplayan kullanıcı, zamanın ne kadar verimli geçtiğini tespit etmeli. Eğer bir kullanıcı boş zamanında sosyal medyada takılıyor, oyun oynuyor ve bu gibi şeylerle ilgileniyor ise bu çok verimli olmayabilir. Çünkü yapılacak pek çok aktivite var. Bu durumda yapılması gereken bir zaman çizelgesi hazırlamak ve zamanı buna göre düzenlemek.

Zamanı Verimli Değerlendirmek

Zamanı verimli değerlendirmek için zaman çizelgesine sahip olmak zamanın daha kolay yönetilmesini sağlıyor. Örneğin bir kişi eğer boş boş zaman geçiriyor ise zaman yönetimi ile birlikte zamanının çoğunu değerli bir şekilde geçirmeye başlayabilir. Örnek bir zaman çizelgesi verelim. 24 saatin 8 saati uyku, 8 saati çalışma olsun. Kalan 8 saatin 1 saati yemeğe ayrılsa, 2 saati oyuna verilse, 2 saati sosyal medya ve forumlarda takılma olsa geriye 3 saat kalmış oluyor. Bu 3 saatlik zaman diliminde dinlenme, araştırma ve eğitim gibi çalışmalar yapılarak daha kültürlü ve daha bilgili bir birey olunabilir. Hatta yeni bir hobi dahi edinilebilir.

Zamanın verimli bir şekilde akmasını sağlamak adına yapılması gereken bir diğer şey uyku düzeninin daha düzenli olması. Bir insan için ortalama 8 saat yeterli bir uyku. Az veya çok uyumak yerine genel olarak 8 saat kadar uyumak dengeyi sağlıyor. Ayrıca gece saatlerinde uyumak gerekiyor. Vücut, gece saatlerinde birçok önemli hormon salgılar.

İlginizi Çekebilir

Yazar Hakkında

Yorum Yap